Galatos tiltas: verta aplankyti
Stambulo miestas yra pakrantės zonoje, jo pakrantėse yra Bosforas ir Marmuro jūra. Šie dideli vandens telkiniai sukuria natūralias ribas tarp Stambulo miesto dalių. Per šimtmečius buvo bandoma jas susieti su daugybe tiltų, tačiau nė vienas nebuvo toks sėkmingas kaip Galatos tiltas. Galatos tiltas yra Stambulo širdyje, besidriekiantis per Auksinį ragą nuo Karakoy šiaurėje iki senojo Stambulo, kurio centras yra Sultanahmet pietuose. Šis tiltas yra pagrindinė kelių arterija, jungianti du miesto rajonus. Jis taip pat tapo prekybos centru, kuriame gausu restoranų, parduotuvių ir apžvalgos aikštelių. Po tiltu esančiuose restoranuose patiekiami įvairūs patiekalai, tarp kurių – skanėstai iš šviežios kasdien pagautos žuvies. Nuo tilto atsiveria gražus vaizdai į miestą, ant tilto visada yra daug vietinių žvejų, tiltas įėjo į folklorą ir tapo neatsiejama miesto kraštovaizdžio dalimi.
Iš kur kilęs pavadinimas Galata
Tikriausiai šis žodis kilęs iš graikų kalbos „galaktos“ – pienas, pirmuosiuose amžiuose Konstantinopolio Galatoje buvo ožkų ir avių ganyklos. Pagal kitą versiją, žodis kilo iš vienos iš Anatolijos keltų genčių – galatų – pavadinimo. Italai šį pavadinimą kartais sieja su žodžiu „calata“ – šlaitas, kuris greičiausiai yra liaudies etimologijos pavyzdys.
Balik ekmek (žuvies duona)
Istorinė „žuvies duona” – būtina paragauti Stambule laiką leidžiantiems keliautojams. Balik ekmek – tai žuvies filė, svogūnų kopūstų ir salotų derinys, patiekiamas bandelėje. Taip pat rekomenduoju įpilti citrinos sulčių iš vieno iš šalia esančių staliukų. Pietvakariniame Galatos tilto gale esančiame restorane Tarihi Eminonu Balik Ekmek galima paragauti klasikinės žuvies duonos.
Galatos tilto istorija trumpai
Pirmasis užfiksuotas tiltas per Aukso ragą Stambule buvo pastatytas Justiniano Didžiojo valdymo laikais VI amžiuje vakarinėje miesto dalyje.
1453 m., žlugus Konstantinopoliui, turkai pastatė mobilųjį tiltą, vienas šalia kito pastatydami laivus ant vandens, kad jų kariuomenė galėtų persikelti iš vieno Aukso rago kranto į kitą.
1502–1503 m. dabartinėje vietoje planuota statyti pirmąjį tiltą. Sultonas Bayezidas II paprašė projekto, o Leonardo da Vinci, naudodamas tris gerai žinomus geometrinius principus: presuotą lanką, parabolinę kreivę ir pilies arką, sukūrė precedento neturintį 240 m ilgio ir 24 m pločio vieno tarpatramio tiltą Auksiniam ragui. tapo ilgiausiu to meto tiltu pasaulyje, jei jis būtų pastatytas. Tačiau ambicingam projektui sultonas nepatvirtino. Šiandien egzistuojantis tiltas nėra toks, koks buvo anuomet, nes iš viso jį teko perstatyti penkis kartus, tačiau jis visada turi tą patį pavadinimą.
Kitas italų menininkas Mikelandželas taip pat buvo pakviestas suprojektuoti tiltą Stambule. Mikelandželas pasiūlymą atmetė, o idėja statyti tiltą per Aukso ragą buvo atidėta iki XIX a.
Jums taip pat gali patikti
Rodyti visus pasiūlymus